Nowe laboratorium chemiczne w II Liceum Ogólnokształcącym
w Dąbrowie Górniczej

II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej zyskało nowe laboratorium chemiczne. Projekt „Chemiczna wyspa nauki” został zrealizowany dzięki wsparciu nowego partnera szkoły – Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

W ramach współpracy liceum i PSE zakupiono dwa 8-osobowe, wyspowe stoły oraz metalową szafę na odczynniki chemiczne. Z projektu skorzysta 350 uczniów placówki. Poza nimi, na nowym sprzęcie laboratoryjnym – w ramach pokazowych zajęć i warsztatów – będą mogli pracować również uczniowie szkół podstawowych, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym.

- W ramach projektu „Chemiczna wyspa nauki” nawiązaliśmy kontakt z PSE i przedstawiliśmy swoją koncepcję utworzenia laboratorium chemicznego, spełniającego najwyższe standardy i… wspólnie to zrealizowaliśmy. Zyskaliśmy nowe laboratorium chemiczne, które będzie służyło nie tylko Żeromszczakom, ale także uczniom szkół podstawowych z terenu Dąbrowy Górniczej, dzieciom z dąbrowskich przedszkoli i mieszkańcom miasta. Dąbrowa Górnicza jest miastem ludzi aktywnych, co pokazało zaangażowanie wielu przyjaciół szkoły z Prezydentem Dąbrowy Górniczej Panem Marcinem Bazylakiem na czele. Nie mogę nie wspomnieć o zaangażowaniu Rady Rodziców II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy Polskim Sieciom Elektroenergetycznym! Pomoc daje MOC! – mówi Piotr Pakuła dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

PSE zaangażowały się we współpracę z II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w  Dąbrowie Górniczej w ramach podejmowanych przez operatora systemu przesyłowego działań dobrosąsiedzkich. Na terenie gminy spółka realizuje projekt modernizacji linii 220 kV relacji Byczyna-Jamki, Byczyna-Koksochemia. Dzięki tej inwestycji zwiększy się niezawodność dostaw energii w  południowej części kraju.

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo energetyczne.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej.

PSE jako właściciel ponad 14 695 kilometrów linii oraz 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, na terenach realizacji projektów inwestycyjnych oraz działań eksploatacyjnych uruchomiły ogólnopolski konkurs dobrosąsiedzki. Działalność społeczna PSE koncentruje się na wspieraniu projektów rozwijających lokalną infrastrukturę społeczną, m.in. w  obszarze oświaty, ochrony środowiska, pomocy społecznej, promocji zdrowia czy aktywizacji kulturalno-społecznej. Projekty te mają poprawiać bezpieczeństwo i jakość życia osób w różnym wieku.

Nowe laboratorium chemiczne.pdf