Projekt „Youth Academy”

W październiku tego roku nasza szkoła wzięła udział w wymianie polsko-ukraińskiej. Pomiędzy 22, a 29 października piętnaścioro uczniów z klas I i II wyjechało do tatrzańskiej miejscowości Murzasichle, by spotkać się z naszymi kolegami i koleżankami zza południowo-wschodniej granicy.

Tematem przewodnim projektu była demokracja i to, jak wpływa na otaczający Nas świat. Wykonując kolejne zadania dowiadywaliśmy się tego czym jest dla Nas demokracja, odkrywaliśmy, jak ważna jest jej rola w naszym państwie i życiu. Pomysłowe ćwiczenia i misje sprawiały, że nigdy nie narzekaliśmy na nudę, albo monotonność.

Jeździliśmy również na różnorakie wycieczki, do Krakowa, Zakopanego, byliśmy na Gubałówce i w Dolinie Kościeliskiej. Spędzaliśmy czas na świeżym  powietrzu goniąc za pamiątkami i jak najlepszymi zdjęciami.

Jednym z innych ciekawych pomysłów był  wieczór polsko-ukraiński, gdzie grupy z obu krajów przybliżały historię i symbole swojej ojczyzny, przysmaki lokalnej kuchni (szczególnie wyczekiwane), a nawet tańce narodowe ( polonez zatańczony przez polską ekipę był naprawdę wyjątkowy).

Dzięki temu projektowi mieliśmy możliwość poznać swoich rówieśników z Ukrainy, to jak oni postrzegają świat, do czego dążą i jak wygląda ich życie. Zdobyliśmy wiele kontaktów z wspaniałymi ludźmi, które miejmy nadzieję się nie zerwą. To był wspaniale spędzony tydzień, którego nie będziemy żałować.