Dzień Niepodległości 

11 listopada to data, którą każdy Polak powinien znać. To jeden z najważniejszych dni w historii Polski. Obchodzimy wtedy polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Jest to dzień szczególny, przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939–1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto państwowe ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócono w 1989 r. I tak po dzień dzisiejszy chcemy uczcić tą ważna datę w życiu każdego Polaka.

10 listopada 2016r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji święta 11 Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość, przygotowana przez uczniów pod opieką profesor Doroty Tylec-Knapik, z pewnością jeszcze bardziej przybliżyła historyczne wydarzenia ubiegłego stulecia. Uczniowie zagrali bardzo przekonująco, co potwierdza, że bardzo starannie przygotowywali się do uroczystości. Warto zwrócić uwagę także na wspaniałą kostiumografię – oryginalne niemieckie mundury, zostały udostępnione naszym aktorom, dzięki życzliwości między innymi Muzeum Miejskie „Sztygarka”. Podsumowując, występ był niesamowitym przeżyciem dla widzów, nie tylko ze względu na wspaniałą oprawę jaką stanowiły kostiumy i rekwizyty, ale również dzięki staraniom uczniów naszej szkoły i prof. Dorocie Tylec-Knapik.

GALERIA