Seminarium w Urzędzie Miejskim

4 października 2016 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się I Międzynarodowe Seminarium poświęcone górnictwu i hutnictwu kruszcowemu w badaniach interdyscyplinarnych. Organizatorem seminarium było Muzeum Miejskie „Sztygarka”. Wystąpili dr hab. Zygmunt Woźniczka (historyk, Uniwersytet Śląski), dr hab. Jerzy Cabała (geolog, Uniwersytet Śląski), prof. Dag Noreus (Uniwersytet w Sztkoholmie), Arkadiusz Rybak (Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej), Józef Niewdana i Franciszek Rozmus (Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”). Prelekcje dotyczyły budowy geologicznej Dąbrowy Górniczej i okolic, historii górnictwa rud cynku, ołowiu i srebra w naszym regionie. Omówiono także współczesne metody poszukiwania i badania pozostałości po dawnej, często jeszcze średniowiecznej eksploatacji surowców.

W seminarium wzięli udział uczniowie klas trzecich naszej szkoły, dla których tematyka wykładów była ciekawym uzupełnieniem wiedzy przed maturą z geografii i historii.